Proces rekuperacji bez tajemnic
- Szczegóły
Obecnie większość swojego czasu spędzamy w pomieszczeniach. Postęp technologiczny i wiedza, którą posiadamy pozwala na stworzenie komfortowych warunków zarówno w domu, jak i w pracy. Na nasze samopoczucie wpływa bowiem wiele czynników. Kluczową kwestię odgrywa temperatura panująca w pomieszczeniu i jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego też odpowiednia wentylacja to podstawa. Ogromną popularnością cieszy się ostatnio montaż rekuperacji. Na czym polega ta technologia i jakie posiada zalety? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Dlaczego należy odpowiednio wentylować pomieszczenia?
Zanim przyjrzymy się samej technologii rekuperacyjnej warto przeanalizować dlaczego wentylacja i utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach są tak ważne. Wentylowanie budynku ma za zadanie usuwanie z nich powstających zanieczyszczeń i zastępowanie ich świeżym powietrzem. Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio wentylowane może to wywoływać bóle głowy, bóle oczu, ogólne zmęczenie, problemy z koncentracją. Długotrwałe przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach może prowadzić do rozwoju alergii, astmy oraz infekcji dróg oddechowych.
Co to jest rekuperacja?
Chcąc zapewnić w swoim domu opisane wyżej warunki warto rozważyć zastosowanie rekuperacji. Technologia ta posiada bowiem wiele zalet. Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych. Jego działanie pozwala na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Proces rekuperacji to rodzaj wentylacji mechanicznej, który pozwala na odzyskanie części ciepła z ogrzewanego powietrza. Tradycyjna wentylacja natomiast opiera swoje działanie na zasadzie grawitacji - powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez ciąg wytwarzany w kominie. Rozwiązanie to w porównaniu do rekuperacji ma jednak wiele wad. Przede wszystkim zastosowanie wentylacji tradycyjnej powoduje wychładzanie pomieszczeń, co wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo nie ma tu mowy o wyprowadzaniu z pomieszczeń nadmiernej wilgoci tak, jak ma to miejsce w przypadku zastosowania rekuperatora. Istota działania tej nowoczesnej technologii polega na wytwarzaniu ruchu powietrza przez rekuperator. Urządzenie to kontroluje ruch nawiewanego i wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza. Z nagrzanego powietrza, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla, ciepło jest częściowo odzyskiwane i wykorzystywane do ponownego ogrzewania pomieszczenia, jednocześnie wtłaczając do pomieszczeń strumień świeżego powietrza. Jest to zatem rozwiązanie niezwykle ekonomiczne. Stosując rekuperację przyczyniamy się także do dbania o środowisko naturalne.
Rekuperator - opis działania
Rekuperator posiada 4 wbudowane króćce służące do podłączenia kanałów wentylacyjnych. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie optymalnej wydajności urządzenia i płynnego przepływu powietrza. Do rekuperatora podłączone są 4 kanały: kanał czerpania, którym doprowadzane jest świeże powietrze; wyrzutnia służąca do odprowadzania powietrza; nawiew do pomieszczeń oraz wyciąg.